Ai un magazin mic, un supermarket? Donează produsele aflate aproape de expirare!

Conform Legii 217/2016, privind diminuarea risipei alimentare, din 2017, magazinele mici vor fi obligate să doneze produsele care mai au puțin termen până la expirare. Această măsură se va aplica din data de 21 mai 2017, iar decizia trebuie respectată de către toate unitățile din comerțul agroalimentar.

Dacă produsele aflate aproape de expirare nu sunt vândute de către comercianți, atunci pot fi donate anumitor asociații și fundații.

Asociația ”Aici pentru Tine” din Brașov, are în vedere peste 200 de cazuri sociale, copii din centre de plasament, familii ce trăiesc în medii defavorizate, dar și persoane fără adăpost. Cu toții au nevoie de sprijinul nostru, iar un pachet cu alimente pentru ei este bine venit în orice moment.

Legea nr. 217/2016 stabileşte şi sancţiunile pe care le vor primi comercianţii care nu vor respecta prevederile. Pot fi acordate următoarele amenzi contravenţionale:

de la 1.000 la 3.000 de lei pentru microîntreprinderi;

de la 3.000 la 6.000 de lei pentru întreprinderile mici şi mijlocii;

de la 6.000 la 10.000 de lei pentru firmele mari.

Nu fi indiferent! Contactează-ne și alătură-te cauzelor noastre sociale! Împreună putem fi mai buni!